Zastosowanie żywych bioterapeutyków w leczeniu chorób jest celem badań warszawskiej spółki biotechnologicznej Human Biome Institute. Tworzone tam preparaty MBiotix HBI oraz MBiotix HBI Caps służą do wykonywania zabiegów mających na celu zwalczanie infekcji beztlenową bakterią Clostridioides difficile. Na patologiczny wzrost liczby tych drobnoustrojów szczególnie narażeni są pacjenci, którzy poddawani są długotrwałej antybiotykoterapii lub mają osłabiony układ immunologiczny. Kuracja z zastosowaniem tej metody może zostać przeprowadzona w przypadkach silnych lub nawracających zakażeń.
Równolegle trwają również badania kliniczne nad przydatnością kapsułek i zawiesiny z mikrobiotą w terapiach takich chorób jak:
Sam zabieg z zastosowaniem preparatów zawierających mikrobiotę jelitową, która naturalnie występuje u zdrowego człowieka, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych pod kontrolą lekarza, ale nie wymaga hospitalizacji osoby przyjmujących środek. Przeszczep kału – pod taką potoczną nazwą znana jest też terapia FMT – polega na podaniu pacjentowi kapsułek z dobroczynnymi bakteriami, wykonaniu wlewu doodbytniczego zawiesiny lub zaaplikowaniu jej poprzez sondę dożołądkową, dodwunastniczą lub dojelitową. W niektórych przypadkach lekarze decydują się na użycie gastroskopu lub kolonoskopu.
Na skuteczność transplantacji mikrobioty ma wpływ właściwe przygotowanie pacjenta do zabiegu oraz stosowanie się przez niego do wszystkich wskazań lekarza. Chory powinien też, o ile jest to w danej sytuacji możliwe, zrezygnować z przyjmowania antybiotyków tuż po podaniu preparatu MBiotix, tak aby bakterie mogły skolonizować jelita i wyprzeć patogeny.
Dodano: 2023-01-08
Miejscowość: Gdańsk
Adres: Starodworska 1
Kod pocztowy: 80-137
Telefon: 884 299 668
Źródła: https://human-biome.com/centrum-mikrobioty/
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/gastrologia/przeszczep-kalu-na-czym-polega-jakie-wskazania-aa-6ek3-ALcS-JDaC.html
Autor: Emilia Borowska